BRETANIA
Bretania

Bretania to jeden z najciekawszych, niezwykle urokliwych i tajemniczych regionów Francji. Ten najbardziej na zachód wysunięty półwysep kontynentu europejskiego, zajmuje powierzchnię 27 208 km2 i zamieszkały jest przez ok. 3 mln ludzi. Administracyjnie składa się z 4 departamentów : Côtes d'Armor, Finistere, Morbihan i Ille et Vilaine, ze stolicą Rennes."Ziemia, morze, wiatr i ludzie twardzi jak skała". Bretończycy mówią o sobie, że rodzą się z wodą wokół serca i żyją rytmem przypływów i odpływów oceanu. Nie boją się morza, do którego odległość z najbardziej oddalonych obszarów nie
przekracza 60 km. Linia brzegowa Bretanii wynosi 1772 km bez wysp, stąd też często można spotkać się z podziałem na Armor - krainę nadmorską i Argoat - środkową część regionu.

Pejzaż Bretanii jest bardzo zróżnicowany; od wrzosowisk i wydm, do skalistego wybrzeża: Côte de Granit Rose, Côte d'Emeraude, Côte des Megalithes, Côte Sauvage. Łagodny klimat atlantycki sprawia, iż występuje tu roślinność śródziemnomorska. Rozległe przestrzenie Bretanii czarują magią błękitu wybrzeża i zielenią rozległych terenów na których rosną palmy, figowce i piękne, różnokolorowe hortensje. Niezapomnianym przeżyciem jest spacer po skałach wybrzeża np. półwyspu Quiberon.


Côte Sauvage
Półwysep Quiberon

Côte de Granit Rose

 Nie jeden kraj może pozazdrościć Bretanii tak wielu wspaniałych zabytków. Zamki, kościoły, słynne kalwarie, malownicze porty rybackie, miasta i miasteczka z charakterystycznymi budynkami z zabudową szachulcową przyciągają rzesze turystów. Zwiedzanie takich miast jak: Vannes, Rennes, Pontivy, Quimper, Concarneau, Dinan, Quimper, Josselin, Guingamp, czy opactwa Mont Saint Michel pozostawia niezapomniane wrażenia Ci którzy interesują się odległą historią udają się do Carnac gdzie ok.. 4500 do 2000 p.n.e ludzie zamieszkujący Bretanię pozostawili tajemnicze kamienie (megality) - menhiry, dolmeny.


Zamek Rohan w Pontivy

Kalwaria w Guéhonnoe

Miłośnicy malarstwa winni zatrzymać w niezwykle urokliwym miasteczku Pont Aven zwanym miastem malarzy. Tworzyli tu w XIX w. m.in. Paul Gauguin i Polak Władysław Ślewiński. W Bretanii powstały znane dzieła literackie: Tristan i Izolda, Rycerze okrągłego stołu. Pisali tu: Juliusz Verne, Erst Renan, Henryk Sienkiewicz. W lipcu i sierpniu w Quimper i Lorient odbywają się słynne festiwale zwane : Cornouaille i Interceltique.


Płótno : dziewczyna w stroju bretońskim

Pont Aven

Goście odwiedzający Bretanię odpoczną w licznych i stylowych restauracjach, próbując miejscowych specjałów: ryb, owoców morza, galettes i crepes-naleśników, napoju z jabłek - cidre'u i zakupią w miejscowych sklepach słodycze (ciasteczka maślane, karmelki).


Owoce morza

Crepes - specjalność Bretanii

 Przy drogach Bretanii można spotkać tablice informacyjne z nazwami miejscowości w języku francuskim i bretońskim, ponieważ wielu mieszkańców do dziś posługuje się językiem celtyckim. Na budynkach użyteczności publicznej powiewają flagi bretońskie zwane w tym języku gwenn ha du (gwenn-biały, du - czarny)

Bretania zwykle kojarzy się z dramatycznymi wydarzeniami historycznymi. W VI w. p.n.e. przybyli tu Celtowie zakładając swoje osady. W roku 56 p.n.e. Bretanię podbił Juliusz Cezar i pozostała ona pod panowaniem rzymskim do V w. n..e. Chrystianizacja kraju rozpoczyna się w połowie IV wieku n.e. W 799 roku Bretania zostaje włączona do państwa Karola Wielkiego, ale wciąż trwają walki o niepodległość królestwa. W wieku X Bretania w wyniku trwającej 20 lat inwazji normandzkiej zostaje doszczętnie złupiona. Również w średniowieczu toczą się o jej tereny ciągłe walki między królami Francji i Anglii. W 1532 roku lenno bretońskie ostatecznie zostaje włączone do korony francuskiej zachowując pewne prawa i przywileje.

Mimo iż po II wojnie światowej przez wiele lat Bretania pozostawała zacofana gospodarczo, obecnie to nowoczesny i bardzo prężnie rozwijający się region turystyczny, rolno-spożywczy, telekomunikacyjny i elektroniczny. Znajdują się tu: elektrownia wykorzystująca energię przypływów i odpływów morza, nowoczesne porty i stocznie w Brest'cie, Lorient, zakłady samochodowe Citroën-Peugeot oraz liczne uczelnie wyższe.


Sainte Anne d'Auray(Bretońska Częstochowa)

Vannes

 

drukuj   |  strona główna  |  do góry  |

 

Copyright © DOM BRETANII W WAŁBRZYCHU - Wszelkie prawa zastrzeżone
hotel Bielawa - implanty wroclaw - mieszkania w Świdnicy - Szkoła Podstawowa Wałbrzych - zdjęcia ślubne łódź