ARCHIWUM WIADOMOŚCI:  ROK 2011

 


Maria Gostylla-Pachucka, Groty Lascaux w tkaninie, 3-29.11.2011 PiMBP "Biblioteka pod Atlantami" Galeria pod Atlantami, 
Rynek 9, Wałbrzych

Wystawa przygotowana, na listopad 2011, przez Dom Bretanii oraz PiMBP "Bibliotekę pod Atlantami" w Wałbrzychu towarzyszy corocznie organizowanym na jesieni Dniom Bretanii. Tym razem organizatorzy proponują ekspozycję będącą wynikiem fascynacji paleolitycznymi malowidłami w grotach Lascaux, odnalezionych w 1940 roku w Akwitanii (południowo-zachodnia część Francji, w departamencie Dordogne, okręgu Sarlat-la-Caneda, w okolicach miejscowości Montignac). Maria Gostylla-Pachucka jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Eugeniusza Gepperta w 1960 r. Jest artystką wszechstronną, uprawia malarstwo akwarelowe, rysunek oraz tkactwo. Od 1972 roku do 1990 r. należała do wrocławskiej grupy tkackiej "10 x tak". Od 1990 r. należy do artystycznej grupy tkaczek francuskich "Fil en Main". Poza działalnością plastyczną Maria Gostylla-Pachucka, przez wiele lat uczyła gry na fortepianie, jest bowiem także absolwentką Szkoły Muzycznej II stopnia. Tkaniny z wełny tworzone przez artystkę urzekają swoją przejrzystością i pozorną prostotą, eksponując walory wykorzystywanego tworzywa.

Maria Gostylla-Pachucka ma na swoim koncie ponad 150 wystaw w kraju i zagranicą między innymi w Niemczech, Francji, Holandii, Austrii.

Wystawa wzbogacona została o atmosferę muzyczną za sprawą twórczego rozwinięcia motywu jaskini, którego dokonała Magdalena Głocka. W czasie otwarcia wystawy, a także w czasie jej zwiedzania możecie Państwo wysłuchać specjalnie na tę okazję skomponowanej i zrealizowanej muzyki. Magdalena Głocka otrzymała nagrodę za utwór "Na krawędzi życia" w bieżącym roku w 52 Konkursie Młodych Kompozytorów im.Tadeusza Bairda.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

 


PORTRET WYJĄTKOWEJ POLKI 
WYSTAWA W DOMU BRETANII 
WAŁBRZYCH 15.06 - 10.07.2011

Z okazji setnej rocznicy nagrody Nobla w dziedzinie chemii, za odkrycie nowych pierwiastków - radu i polonu, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił rok 2011, rokiem Marii Skłodowskiej - Curie.

Obchody setnej rocznicy posiadają wymiar międzynarodowy. Uczestniczą w nich instytucje rządowe, misje dyplomatyczne, instytuty naukowe, szkoły wyższe. 

Wydarzenie jest niezwykle ważne dla Polski i dla Francji, dlatego też przedstawiciele obydwu państw, Akademie i Stowarzyszenia Naukowe, wspólnie zadecydowały o oddaniu hołdu tej wyjątkowej kobiecie - naukowcowi, w roku 2011. Obecny rok jest zresztą nazwany przez ONZ - Międzynarodowym Rokiem Chemii. Organizowane są spotkania, konferencje naukowe, wystawy ilustrujące życie i pracę tej niezwykłej polki.

  | WIĘCEJ ... |


Zapraszamy na koncert
Koncert zespołu BRAN w Clubie A’PROPOS 
06.07.2011 r.

Koncert zespołu BRAN w Clubie A’PROPOS 
w Wałbrzychu, ul. Wieniawskiego 82
15 lipca 2011 r. godzina 20.00

W ramach obchodów ŚWIĘTA NARODOWEGO FRANCJI Dom Bretanii proponuje mieszkańcom Wałbrzycha i okolic koncert zespołu BRAN -15 lipca w Clubie A’PROPOS . 
Grupa posiada rozległy repertuar, od tradycyjnej muzyki bretońskiej po kompozycje własne, które łączą dawną muzykę bretońską i irlandzką z jazzem i rockiem. Muzycy poszukują inspiracji w historii i tradycji Bretanii. Skład grupy – czesko-bretoński sprawia iż łączą kulturę zachodu i wschodu Europy dzięki czemu wykonywane utwory są ponadczasowe i uniwersalne. 
Zespół dał kilkaset koncertów w m.in. Czechach, Słowacji, Francji, Polsce. Wydał pięć albumów muzycznych.

Po koncercie przewidziana jest degustacja win
Zapraszamy

Bilety do nabycia w Clubie A’PROPOS : 15,- zł w przedsprzedaży, 20,-zł w dniu koncertu i w Domu Bretanii (tel. 74/843 43 07)

www.branband.cz 
www.aproposclub.pl 
www.dombretanii.pl 


PODRÓŻ EUROPA 2011
PODRÓŻ EUROPA 2011 MŁODZIEŻ z COLLEGE CROIX de PIERRE z PLÉNÉE - JUGON 
w WAŁBRZYCHU 17.04 - 20.04.2011

18.05.2011 r.

19 kwiecień 2011 Zwiedzanie Wrocławia

19 kwietna 2011 roku, zwiedzaliśmy miasto Wrocław, które jest stolicą Dolnego Śląska.

Jest to jedno z najładniejszych i najstarszych miast polskich. To nadzwyczajnie miasto liczy 12 wysp i 112 mostów i dlatego jest nazwane "polską Wenecją". Zatrzymaliśmy się przed wrocławskim ratuszem, który znajduję się w środkowej części Rynku. Powierzchnia starej części Rynku liczy 173 metry na 208. Następnie zwiedzaliśmy również piękną barokową salę zwaną Aulą Leopoldina, która znajduję się w budynku Wrocławskiego Uniwersytetu.

Po zapoznaniu się z tą piękną salą, weszliśmy na wieże matematyczną, skąd roztacza się piękny widok na miasto. Na parterze obejrzeliśmy Oratorium Marianum, dawną kaplicę, która stała się salą koncertową.

 

"My nie tworzymy koalicji państw
my jednoczymy ludzi"

Jean Monnet (1888 - 1979)


Grupa polskiej i francuskiej młodzieży 
na Wrocławskim Rynku
 
 

 | WIĘCEJ ... |


PODRÓŻ EUROPA 2011
MŁODZIEŻ Z COLLEGE CROIX de PIERRE 
W PLENEE - JUGON W WAŁBRZYCHU 17.04 - 20.04.2011

15.06.2011 r.

18 kwiecień 2011 - Wałbrzych Wrażenia z pobytu 
w obozie koncentracyjnym Gross- Rosen

 

Dzisiaj, to jest 18 kwietnia nasza grupa udała się do Rogożnicy (miejscowość w Polsce ) celem zwiedzenia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.

Oboz został zbudowany przez nazistów w maju 1940 roku. Znajduje się 45 minut drogi od naszego miejsca zakwaterowania.

Był to obóz zagłady przez pracę

Nasza wizyta rozpoczęła się projekcją filmu, w którym byli więźniowie opowiadają o swoich przeżyciach w obozie. Po obejrzeniu wystawy ze zdjęciami dokumentalnymi, przewodnik pokazał nam makietę obozu, która składała się z trzech części. Pierwszą część zajmowali naziści, drugą więźniowie, trzecia część była przeznaczona dla więźniów przybyłych z obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau.

 

"My nie tworzymy koalicji państw
my jednoczymy ludzi"

Jean Monnet (1888 - 1979)

Obozowa brama " Arbeit macht frei'
 

 | WIĘCEJ ... |


PODRÓŻ EUROPA 2011
PODRÓŻ EUROPA 2011MŁODZIEŻ Z COLLEGE CROIX de PIERRE W PLENEE - JUGON
W WAŁBRZYCHU 17.04 - 20.04.2011

18.05.2011 r.

18 kwiecień 2011 - Wałbrzych Życie i zwyczaje w Polsce 

17 kwietnia 2011r. do Wałbrzycha przyjechała 50-cio osobowa grupa młodzieży z college Croix de Pierre z Plenee-Jugon z Bretanii , z którym Dom Bretanii współpracuje już 8 lat. Co roku nowa grupa uczniów uczestniczy w podróży po Europie. W tym roku zwiedzali Brukselę, Berlin, Wałbrzych, Wrocław, Pragę i w drodze powrotnej Verdun we Francji.

Dom Bretanii dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Hotelu "Maria" zorganizował zakwaterowanie wraz z wyżywieniem, oraz wspólnie z Gimnazjum Nr 3przygotował atrakcyjny program pobytu francuskiej młodzieży.

Podczas trzydniowej wizyty w Polsce uczniowie zwiedzili Muzeum Gross-Rosen, Szczawno-Zdrój, Wrocław (Panoramę Racławicką, Ostrów Tumski, Rynek, Aulę Leopoldina, Wieżę matematyczną skąd obejrzeli wspaniały widok miasta), Kościół Pokoju w Świdnicy.

 

"My nie tworzymy koalicji państw
my jednoczymy ludzi"

Jean Monnet (1888 - 1979)

 | WIĘCEJ ... |


PODRÓŻ EUROPA 2011
MŁODZIEŻ Z COLLEGE CROIX de PIERRE W PLENEE - JUGON W WAŁBRZYCHU 17.04 - 20.04.2011
04.05.2011 r.

13 kwiecień 2011 - Wyjazd z Plénée-Jugon

Uczniowie klas trzecich college Croix de Pierre z Plenee - Jugon, wyjechali na 10-cio dniowe tourne po wschodniej Europie, w okresie od 13 do 23 kwietnia 2011r.

"My nie tworzymy koalicji państw, 
my jednoczymy ludzi"
 
                            Jean Monnet (1888 - 1979)

Ta podróż będzie przebiegała przez Brukselę (Belgia), Berlin (Niemcy), Wałbrzych i Wrocław (Polska), Pragę (Czechy) i Verdun (Francja)

Dziecku zapatrzonemu w mapy i ryciny
Ziemia zdaje się wielka jak jego pragnienia
Ach, jakże w świetle lampy ten świat jest olbrzymi !
Jakże mały wydaje się w oczach wspomnienia ! 

                                      …

Lecz prawdziwi wędrowcy jadą od niechcenia,
Lekko niczym balony wznoszące się w niebo,
Posłuszni wyrokowi swego przeznaczenia,
Zawsze wołają "W drogę ! ", nie wiedząc, dlaczego.

Niezwykli podróżnicy, cóż to za wspaniały
Świat przygód w waszych oczach głębokich jak morza !
Otwórzcie nam pamięci waszych futerały,
Te cudowne klejnoty, w których płonie zorza !

                                      …

Pragniemy podróżować bez żagli, bez pary !
Więc aby nam umilić beznadziejne trwanie ,
Nałóżcie waszych wspomnieć malownicze dary
Na płótno naszych mózgów, naszych myśli, marzeń :

Mówcie , coście widzieli !

Podróż
Charles Baudelaire
(wyciąg)


Dom Bretanii wspiera konkurs wiedzy o Wałbrzyskim regionie
26.03.2011 r.

26 marca 2011r. w Zespole Szkół Ceramicznych w Szczawnie Zdroju odbył się jubileuszowy dziesiąty Konkurs Wiedzy o Regionie Wałbrzyskim organizowany przez Artura Ciempę przewodnika sudeckiego i nauczyciela języka francuskiego. Do jury konkursu, któremu przewodniczyła Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz zaproszeni zostali także, Stanisław Zydlik, Król Jolanta z Domu Bretanii, Jan Beszterecha z PTTK . Dom Bretanii był również był również jednym z fundatorów nagród.

Uczestnicy reprezentowali wysoki poziom wiedzy. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła Karolina Czop z I LO w Wałbrzychu przed Natalią Jasińską oraz Anną Bartnikowską i Ewą Górską także z I LO. Jury uznało również za najlepszy popis krasomówczy zaprezentowany przez Karolinę Czop z I LO.

Wśród gimnazjalistów zwycięzcą został Łukasz Ważny z Publicznego Gimnazjum nr 13 przed Anną Walerak z P.G nr 12 w Wałbrzychu oraz Anną Dymarczyk z P.G. nr 13 w Wałbrzychu i Jagodą Mizerą z Zespołu Szkół Integracyjnych w Wałbrzychu.


Wizyta Konsula Generalnego Francji w Wałbrzychu
23.03.2011 r.

23 marca 2011 r. w Wałbrzychu w siedzibie Alliance Francaise gościł Pan Alexis CHAHTAHTINSKY - Konsul Generalny Francji w Krakowie. Od momentu objęcia placówki konsularnej w sierpniu 2010 r., była to pierwsza wizyta w Wałbrzychu. W związku z tym przedstawił się zgromadzonym członkom organizacji frankofońskich, mieszkańcom Wałbrzycha i regionu. W spotkaniu uczestniczyli także członkowie Domu Bretanii.
W trakcie spotkania Konsul omówił bieżące sprawy natury administracyjnej dotyczące osób z obywatelstwem francuskim, zachęcał do udziału w wyborach do Rad Generalnych

Na zakończenie poprosił przedstawicieli organizacji o przedstawienie sprawozdań z działalności. Wiceprezes Domu Bretanii Stanisław Zydlik przekazał na ręce Konsula przygotowane w języku francuskim, pisemne sprawozdanie z działalności Domu Bretanii w roku 2010.


Konkurs Wiedzy o Francji w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie Zdroju
08.02.2011 r.

Jaka była stolica Francji przed Paryżem? Kto wykonywał utwór "Champs-Elysees"? Jakie znasz marki francuskich samochodów? Na te i wiele innych pytań w formie testu pisemnego odpowiadało 16 uczniów Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju podczas Konkursu Wiedzy o Francji. Musieli się oni wykazać znajomością francuskiej geografii, historii, cywilizacji, kultury, sportu oraz uwarunkowań społeczno-politycznych. Organizatorzy tego przedsięwzięcia, czyli nauczyciel języka francuskiego Artur Ciempa oraz Dom Bretanii w Wałbrzychu stawiają sobie za cel propagowanie idei wzbogacania wiedzy o kraju, który jest tak bardzo bliski Polsce poprzez wspólną kulturę, naukę, historię oraz doświadczenia dziejowe.

Największa wiedzą o Francji popisał się Patryk Wawrzyniak z klasy I LO wokalno-aktorskiej przed Małgorzatą Dobrosielską z tej samej klasy oraz Moniką Piekutowską z I LO plastycznej.

Dom Bretanii w Wałbrzychu ufundował nagrody w postaci wiecznych piór i książek.


 

strona główna  |  do góry  |

 

Copyright © DOM BRETANII W WAŁBRZYCHU - Wszelkie prawa zastrzeżone
hotel Bielawa - implanty wroclaw - mieszkania w Świdnicy - Szkoła Podstawowa Wałbrzych - zdjęcia ślubne łódź